Witaj na stronie BrandPRO
Cele biznesowe mikro, małych i średnich firm spotykają tu doświadczenie i wiedzę zespołu ekspertów brandingu - kreacji i promocji marki.
Klikając Branding zapoznasz się z naszym podejściem, wyróżnikami i zakresem usług: Analiza, Strategia, Marka, Identyfikacja, Strona, Tekst, Film, Społeczność, Wizerunek, Reklama.
Z lewej strony znajdziesz blog pełen inspiracji dla rozwoju Twojego biznesu a tutaj: Kontakt.
Tagi
analityka internetowa brand branding budowa marki dane marketingowe Facebook facebook ads fanpage na facebooku Google+ identyfikacja wizualna infografika Instagram kreowanie wizerunku księga znaku Linkedin logo firmy logotyp marka marketing treści media społecznościwe naming nazwa dla firmy nazwa firmy nazwy firm optymalizacja strony personal branding Pinterest prowadzenie fanpage rebranding seo slogan social marketing social media strategia marki strona internetowa teksty seo tożsamość marki Twitter tworzenie marki wartości marki wizerunek marki Youtube zarządzanie marką zarządzanie wizerunkiem zmiana nazwy firmyKategorie wpisów
- Analiza rynku (15)
- Branding (111)
- Definicja (19)
- Identyfikacja wizualna (38)
- Kreacja marki (66)
- marketing online (3)
- Media społecznościowe (53)
- Personal branding (1)
- Pisanie tekstów (17)
- Plan marketingowy (5)
- Produkcja filmowa (8)
- Promocja marki (40)
- Strategia marki (33)
- Tworzenie stron (17)
- Zarządzanie wizerunkiem (46)
Newsletter
Marketing na Wikipedii w 5 (ostrożnych) krokach
Wikipedię odwiedza 365 mln unikalnych użytkowników miesięcznie. To jedno z najważniejszych źródeł informacji w dzisiejszym świecie. Wśród ponad miliona polskich haseł, znajdują się także encyklopedyczne wpisy dotyczące firm i innych przedsięwzięć komercyjnych. Dlaczego przedsiębiorcom zależy na tym, aby być na Wikipedii? Kusi wysoki ranking haseł w wyszukiwarkach, kusi jej popularność, ale są i przeszkody, które należy zawczasu przemyśleć, by mieć pewność, że to dobre miejsce dla naszej marki.
Chcesz by Twoja firma występowała w rejestrze haseł Wikipedii bo:
Wpisy na Wikipedii, z uwagi na wymóg spełnienia kryteriów obiektywizmu, oparcia danych na wiarygodnych źródłach i wysokiej jakości językowej, stawiane są przez internautów na piedestale najbardziej wiarygodnych informacji w całym Internecie.
Równie dużą wagę do pozycji wirtualnej encyklopedii przykładają wyszukiwarki internetowe. Google, Yahoo, Bing premiują najbardziej wartościowe strony. Te należące do Wikipedii, pojawiają się zawsze w czołówce wyników wyszukiwania, a nakłady na ich pozycjonowanie są zerowe.
Zobacz też ofertę pisania tekstów BrandPRO, w ramach której pomożemy Ci stworzyć tekst zgodny z wytycznymi Wikipedii.
Wikipedystyczny wpis to kolejny szeroki kanał pozyskania użytkowników na stronę internetową, która powiązana jest ze wpisem jako źródło danych.
Jednak musisz pamiętać, że:
W związku z dostępnością tworzenia i edycji haseł przez wszystkich internautów, administratorzy Wikipedii bardzo restrykcyjnie stoją na straży przestrzegania jej wewnętrznych zasad. Szczególnie tej dotyczącej wpisów reklamowych, które według nich są treściami nienaturalnymi i nieobiektywnymi.
Wikipedię tworzą ludzie, tysiące wolontariuszy. Każdy z nich ma dostęp do “Twojego” wpisu. Od momentu opublikowania informacji o firmie, każdy może ją edytować. Oczywiście pod nadzorem administratorów, co neutralizuje zagrożenie w postaci podstępnej modyfikacji treści. Natomiast firmy, które mają jakieś mroczne tajemnice, bądź uczestniczyły w aferach, o których chciałyby już zapomnieć powinny przemyśleć utworzenie Wiki-wpisu. Chyba, że zrobił już to inny internauta.
Przygotuj dobry wpis i żyj w zgodzie z administratorami. Krok po kroku.
Krok 1. Zbierz wiarygodne informacje i pamiętaj, że bez linka nie mają, żadnego znaczenia.
Im więcej odniesień pojawi się w Twoim wpisie do prasy, blogów, stron niezależnych organizacji, tym więcej punktów za obiektywizm otrzyma Twój wpis. Wikipedyści niemal automatycznie sprawdzą, czy linki z przypisów prowadzą również do podstron bezstronnych podmiotów. Dobrze przygotowana podstrona “O nas” firmowego serwisu również odgrywa dużą rolę. W końcu to na niej wylądują użytkownicy chcący dowiedzieć się więcej klikając link w przypisie.
Krok 2. Znaj, czytaj, ucz się na pamięć reguł panujących na Wikipedii.
Wikipedia ma rozbudowany system zasad regulujących jej funkcjonowanie. Usilne postępowanie wbrew nim, nie ułatwi publikacji firmowego wpisu. Co więcej, może spowodować blokadę wpisów dotyczących Twojej organizacji.
Krok 3. Daj coś Wikipedii od siebie to się odwdzięczy.
Utworzenie kilku artykułów dla tej ogromnej społeczności wolontariuszy ma 3 uzasadnienia. Po pierwsze, nabędziesz wprawę w tworzeniu wpisów i kontakcie z administratorami. Po drugie, Twój profil będzie legitymował się historią nie zawierającą “komercyjnych” treści. Po trzecie, dołożysz cegiełkę do budowy tego giganta wspartego na barkach setek tysięcy ludzi, którzy nie biorą za to pieniędzy. Brzmi fair, czyż nie?
Krok 4. Przyjmij krytykę, walcz z oszczerstwem.
Może zdarzyć się tak, że Twój spełniający wszelkie wymogi, bogaty w grafiki, wykresy i zdjęcia wpis pewnego dnia urozmaici dodatkowy rozdział. Np. Przegrane procesy. Jeśli będą to dobrze udokumentowane, potwierdzone linkami, obiektywne informacje, administratorzy w imię encyklopedycznej kompletności wpisu prawdopodobnie ani drgną na błagalne prośby o usunięcie rzeczonego fragmentu. Jeśli natomiast będą to oszczerstwa, nieprawdziwe informacje to jeśli nawet przejdą przez akceptacyjne sito to szybko się przekonasz o wsparciu jakie możesz otrzymać od wikipedystycznej braci na wezwanie o pomoc w walce z Wiki-oszczerstwem.
Krok 5. Sprawdzaj i analizuj
Twój wpis został opublikowany i pozycjonuje się wysoko? Gratulacje, możesz otwierać szampana. Ale zrób tylko mały łyczek, gdyż to jeszcze nie pełnia sukcesu. Żeby w obliczu prawa do edycji, które dzierży każdy użytkownik encyklopedii, nie okazało się, że widnieją na niej informacje, które nie są dla firmy zbyt korzystne, odwiedzaj swój wpis, sprawdzaj, czy nie zostały wprowadzone jakieś zmiany. Korzystaj i zabieraj głos w karcie “Dyskusja”, to kuchnia Twojego wpisu. Tam toczą się dysputy użytkowników o jego elementach i ewentualnych kontrowersjach wokół jego treści.
P.S. Widzieliście kiedyś wpis Wikipedii o samej Wikipedii? Tutaj wersja polska, tu angielska.
Podobne wpisy:

Szymon Laszewicz
E-marketingowiec patrzący na rzeczywistość analitycznym i strategicznym okiem. Wyciąga z internetu maksimum informacji o rynku, klientach, trendach, marce i jej konkurencji, by na tej podstawie budować strategie i plany promocji w internecie. Entuzjasta mediów społecznościowych motywujący klientów do ich wykorzystywania w celu optymalizacji procesów w firmie. Specjalizuje się również w zagadnieniach prawnych związanych z marketingiem i reklamą.
-
Rafał