Witaj na stronie BrandPRO
Cele biznesowe mikro, małych i średnich firm spotykają tu doświadczenie i wiedzę zespołu ekspertów brandingu - kreacji i promocji marki.
Klikając Branding zapoznasz się z naszym podejściem, wyróżnikami i zakresem usług: Analiza, Strategia, Marka, Identyfikacja, Strona, Tekst, Film, Społeczność, Wizerunek, Reklama.
Z lewej strony znajdziesz blog pełen inspiracji dla rozwoju Twojego biznesu a tutaj: Kontakt.
Tagi
analityka internetowa brand branding budowa marki dane marketingowe Facebook facebook ads fanpage na facebooku Google+ identyfikacja wizualna infografika Instagram kreowanie wizerunku księga znaku Linkedin logo firmy logotyp marka marketing treści media społecznościwe naming nazwa dla firmy nazwa firmy nazwy firm optymalizacja strony personal branding Pinterest prowadzenie fanpage rebranding seo slogan social marketing social media strategia marki strona internetowa teksty seo tożsamość marki Twitter tworzenie marki wartości marki wizerunek marki Youtube zarządzanie marką zarządzanie wizerunkiem zmiana nazwy firmyKategorie wpisów
- Analiza rynku (15)
- Branding (111)
- Definicja (19)
- Identyfikacja wizualna (38)
- Kreacja marki (66)
- marketing online (3)
- Media społecznościowe (53)
- Personal branding (1)
- Pisanie tekstów (17)
- Plan marketingowy (5)
- Produkcja filmowa (8)
- Promocja marki (40)
- Strategia marki (33)
- Tworzenie stron (17)
- Zarządzanie wizerunkiem (46)
Newsletter
Perswazyjne nazwy firm, czyli o psycholingwistyce w namingu
Co widzi klient, kiedy słyszy nazwę Twojej firmy? Jakie skojarzenia wywołuje u niego jej brzmienie? W procesie namingowym wiele uwagi zwraca się na odczucia, jakie wywołuje nazwa. Przekonaj się, jak brzmienie nazwy może wpłynąć na postrzeganie marki.
Ciekawe wnioski prezentuje badanie Vanden Bergh’a, który porównując 200 najbardziej popularnych marek, udowodnił, iż te, zawierające w nazwie głoski wybuchowe tj. p, b, t, d, k, g, odniosły większy sukces na przestrzeni lat. Obecność tzw. „hałasotwórczych” spółgłosek w nazwie przykuwa uwagę oraz zwiększa jej zapamiętywalność*. Przykładami takich nazw są Toyota, Kodak czy Pizza Hut. Trudno stwierdzić, czy twórcy powyższych marek kierowali się przy wyborze nazwy zawarciem w niej konkretnych głosek, jednakże znajomość zasad symbolizmu fonetycznego z pewnością jest pomocna w procesie namingu.
Oddziaływanie nazwy
Biorąc pod uwagę fakt, że nawet pojedyncze głoski wywołują u odbiorcy konkretne odczucia, możemy sobie wyobrazić, jaką siłę perswazji ma cała nazwa firmy. Twórcy marek w celu skuteczniejszego oddziaływania na ludzki umysł, wykorzystują w swojej pracy elementy psycholingwistyki. Jest to nauka zajmująca się badaniem procesów psychologicznych związanych z przetwarzaniem informacji językowych przez człowieka.
Każdy z nas posiada zestaw znanych nam wyrazów, posortowanych według określonych zasad. Został on określony przez psychologów jako słownik umysłowy. Reguły te determinują skojarzenia, jakie w naszym umyśle wzbudza dana nazwa. Chodzi tu o różnego typu związki znaczeniowe między wyrazami. Słowo „matka”, kojarzy nam się z dziećmi, ciepłem rodzinnym, miłością, troską, natomiast wyraz „burza” z czymś niepokojącym, nagłym, gwałtownym i niebezpiecznym.
Psycholingwistyka w praktyce
Już pojedyncze samogłoski przywołują u odbiorcy określone skojarzenia znaczeniowe. Przykładowo, samogłoska „a” ma wydźwięk bardziej „miękki” i kojarzy się z rodzajem żeńskim, np. Amica, Bakoma, Gratka. Natomiast samogłoska „i” generuje odwrotne skojarzenia, np. Marimex, Simba, Biurfol.
Pewnym dźwiękom lub układom dźwięków przypisuje się również określone cechy, takie jak wielkość, ostrość, siłę itp. Rozważmy dwie przykładowe głoski:
- w przypadku samogłoski „i”, większość badań i testów wykazała, że kojarzy się ona z czymś małym, słabym, znikomym. Nie jest to jednak całkowicie oczywiste. Weźmy przykłady firm Profit czy JAMIR. Nazwy te brzmią zdecydowanie i mocno.
- spółgłoska b”, w swoim brzmieniu przywodzi na myśl siłę i władzę. Można odnieść się tu do zwierząt, których nazwy zaczynają się na tę właśnie spółgłoskę: bizon, baran, byk, bawół wydają się rzeczywiście największe w swojej klasie. Nazwy takie jak Bosch, Berkley czy Beko brzmią silnie i wyraźnie. Przeciwne skojarzenia rodzą Biedronka czy Bambino, które wiążą się z przedmiotami małych rozmiarów, z czymś niewinnym. Wynika to z ich dosłownego znaczenia językowego. Biedronka to mały i nieszkodliwy owad, a bambino w języku włoskim to dziecko.
Sprawdź, ciekawe nazwy marek na blogu Fajne nazwy
Tworząc nazwę firmy szukamy niepowtarzalnego komunikatu wyróżniającego markę na tle konkurencji oraz eksponującego cechy, z którymi klient będzie ją utożsamiał. Wykorzystanie w namingu symbolizmu fonetycznego, który współgra z osobowością marki, ma znacznie większą siłę oddziaływania.
*Modern Marketing, nr 3/4 (31/32), marzec/ kwiecień 2002 ss. 32-34.
Podobne wpisy:

Wojciech Pasterski
Do kreowania marek klientów i zarządzania BrandPRO podchodzi przez pryzmat dziesięcioletniego doświadczenia brandingowego. Na bazie zainteresowań związanych z kreowaniem marek - psychologią społeczną, neurolingwistyką i aksjologią - stosuje i rozwija autorską metodologię brandingu. Specjalizuje się w opracowywaniu strategii marek i projektowaniu jej elementów (nazwy, sloganu, typografii, logo) a także tworzeniu strategii i planów marketingowych.