Wielki huk i zgrzyt! To efekt naszej demolki, którą zrobiliśmy przy okazji obalania osadzonych od lat i otorbionych stereotypów wokół dziedziny marketingu. Kiedy runęły mury, czas na odgruzowywanie i ujawnienie prawdziwych znaczeń strategii marketingowych usług profesjonalnych.
Mit nr 1: Marketing jest subiektywnym tworem.
Ile razy słyszałeś, że do marketingu wystarczy wyczucie? Intuicja owszem, zazwyczaj nie zawodzi. Ale marketing oparty na takim rozumowaniu czasami przypomina totolotek. Tym bardziej kiedy uznamy, że marketing to dziedzina nauki, poparta dowodami, badaniami i teoriami z pogranicza ekonomii i psychologii.
Prawda nr 1: Działania marketingowe w obszarze usług profesjonalnych są funkcją wystandaryzowanych badań, określających luki i cele strategiczne dopasowania potrzeb rynku do aktualnych ofert firm.
Zebranie obiektywnych informacji wpływa na kształt ostatecznych działań marketingowych firmy, które w sposób rzetelny komunikują atrybuty marki. Również identyfikacja zmian rynkowych i działań konkurencji (jakże kluczowych dla wielu doradców ds. zarządzania) jest kwintesencją metodologii badań.
Jeśli kiedykolwiek złapiesz się na myśleniu o tym jaki kolor powinien mieć layout albo w którym miejscu powinien pojawić się button na stronie internetowej firmy świadczącej usługi profesjonalne – zatrzymaj się i weź głęboki oddech. Twoje rozważania pokieruj w stronę źródeł, czyli strategicznych elementów marketingu. Aby działania marketingowe uzyskały pozytywne wyniki – miały rzeczywisty wpływ na aktualną sytuację – muszą opierać się na solidnym fundamencie badań i analiz.
Mit nr 2: Marketing to niepotrzebne koszty! Tylko wielkie firmy mogą sobie na nie pozwolić.
Za drogo! Kiedy koszty udziału w umieszczaniu reklam, SEO/SEM i budowania obecności online są sumowane to wydatki mogą być rzeczywiście spore. Jednak to tylko jedna strona monety…
Prawda nr 2: Badania pokazują, że (jeśli chodzi o niskie koszty) B2B e-marketing bije na łeb tradycyjny marketing.
Według badań z Hubspot, działania marketingowe prowadzone w Internecie są aż o 62 % mniej kosztowne niż tradycyjny mailing czy telemarketing. Oczywiście specyfika poszczególnych branż zmniejsza lub zwiększa ten odsetek. Kluczem do określenia skuteczności poszczególnych elementów marketingowych jest wdrożenie w firmie badania zwrotu z inwestycji. Wciąż wiele firm takiego badania nie prowadzi.
Mit nr 3: Marketing jest zupełnie niepotrzebny.
„Na marketingowe pitu-pitu nasza firma nie może sobie pozwolić, bo w biznesie liczą się konkrety.” – powiedział jeden z właścicieli średniej firmy. No tak, ten mit miał głęboki i solidny korzeń. Bo przecież jak zmienić kluczowe przekonania ludzi takie jak: “Sprzedaż i obroty firmy są najważniejsze” lub “pozyskujemy klientów przez rekomendacje, działamy z polecenia”?
Prawda nr 3: Marketing to nie tylko sytuacja firmy wczoraj i dzisiaj.
Marketing to również kreowanie tu i teraz jutra świadczonych przez nas usług. Aby jutro należało do nas musimy nauczyć się antycypować, czyli przewidywać dynamikę rynku i działań konkurencji. Marketing jest istotnym elementem tej układanki.
Dzięki badaniom, ewaluacji i monitoringu jesteśmy w stanie podejmować decyzje, co do miejsca i czasu oferowania nowych usług lub podbijania produktem nowych nisz. Tylko poprzez budowanie widoczności i zwiększanie reputacji, tworzymy silną markę, która prowadzi firmę w kierunku triumfu i nowych możliwości.
Podsumowując, marketing jest koniecznością, ponieważ coraz więcej ludzi poruszających się po korporacyjnej drabinie (i nie tylko) to osoby, które dorastały pośród domen i aplikacji online. Niemal w odruchu bezwarunkowym mają poszukiwanie odpowiedzi na swoje problemy w wyszukiwarce Google. To logiczne, że w takiej rzeczywistości zyskuje ta firma, która zaznaczyła swoją obecność w wirtualnym świecie usług.